Jak poznać swoich przodków? Pomoże drzewo genealogiczne

Wiedza o historii rodu potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – przede wszystkim takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich i kartotekach prowadzonych przez parafie. Najczęściej można przeglądać je bez żadnych opłat. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść stosowną opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Warto pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do następnych parafii oraz urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń przebywa w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest pomocna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się elementem małej wspólnoty, którą jest rodzina. Sprawia to także, iż nie czujemy się zagubieni w dzisiejszym świecie. To dlatego obecnie mnóstwo Polaków decyduje się na utworzenie drzewa genealogicznego.