Jak wybrać monetę bulionową do inwestycji?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na inwestycję w monety bulionowe jako formę bezpiecznego lokowania swoich środków finansowych. Uznawane są one za jedną z najlepszych form inwestycji w kruszce takie jak złoto lub srebro. Jak wybrać monetę bulionową do inwestycji?

Monety bulionowe najczęściej produkowane są ze złota, ale na rynku dostępne są też egzemplarze wykonane ze srebra, platyny lub palladu. Wybija się je przede wszystkim w celach inwestycyjnych, choć wiele monet pełni też funkcję kolekcjonerską.

Aby moneta bulionowa mogła być traktowana jako forma inwestycyjna, musi być ona wybita po 1800 roku z kruszcu o próbie 900 lub wyższej. Waga monet bulionowych jest określona w uncjach trojańskich (1 uncja trojańska = 31,1 gramów). Na monetach zwykle są wybite informacje o wadze, oznaczeniu kruszcu oraz roku produkcji. Często posiadają nominał, jednak ich wartość jest uzależniona głównie od zawartości kruszcu.

Monety bulionowe różnią się od monet okolicznościowych i kolekcjonerskich tym, że nie posiadają ograniczonego nakładu. Wielkość nakładu jest zazwyczaj uzależniona od aktualnego popytu na dany produkt. Monety bulionowe są traktowane jako forma inwestycji w złoto, dlatego stanowią alternatywę dla inwestowania w sztabki tego metalu.

Jakie monety bulionowe kupować?

Warto inwestować w najpopularniejsze na świecie monety bulionowe. W tej grupie znajdują się takie monety jak:

  • Krugerrand (RPA) – jest południowoafrykańską złotą monetą bulionową, która jest uważana za jedną z najbardziej popularnych na świecie, ceniona przez kolekcjonerów i inwestorów.

Zobacz monetę Krugerrand w naszym sklepie lub dowiedz się o niej więcej.

  • Filharmonik Wiedeński (Austria) – moneta, która jest wybijana przez Mennicę Austriacką (Münze Österreich AG) od roku 1989. Początkowo była to moneta o wadze 1 uncji trojańskiej i nominale 2000 szylingów austriackich, jednak obecnie jest ona dostępna w nominale euro. Jej awers przedstawia charakterystyczne organy z Wiener Musikverein, siedziby Wiener Philharmoniker, a rewers – instrumenty orkiestry filharmoników wiedeńskich. Filharmonik Wiedeński charakteryzuje się szczególną precyzją wykonania.
  • Liść Klonowy (Kanada) –znana też jako Maple Leaf. Moneta ta jest wybijana przez Mennicę Królewską Kanady (Royal Canadian Mint) od roku 1979. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i poszukiwanych numizmatów.

Zobacz monetę Liść Klonowy (Maple Leaf) w naszym sklepie internetowym.

  • Australijski Kangur (Australia) – moneta inwestycyjna, która jest wybijana w mennicy w Perth od roku 1989. Zastąpiła ona numizmaty znane jako Australian Gold Nugget.

Zobacz monetę Australijski Kangur w naszym sklepie internetowym.

  • Amerykański Orzeł (USA) – moneta inwestycyjna wybijana przez Mennicę Stanów Zjednoczonych od 1986 roku. Kruszec, który jest wykorzystywany do produkcji monety, musi pochodzić z terenów USA. Moneta ta dostępna jest w różnych nominałach. Awers monety przedstawia wizerunek kobiety, która symbolizuje Wolność, natomiast na rewersie w każdym roku emisji umieszczany jest inny wizerunek Orła.

Zobacz monetę Amerykański Orzeł w naszym sklepie internetowym.

  • Britannia (Wielka Brytania) – moneta bita przez Mennicę Królewską Wielkiej Brytanii od 1987 roku, z wizerunkiem Britanni na rewersie oraz Elżbiety II na awersie.

Zobacz monetę Britannia w naszym sklepie internetowym.

  • Chińska Panda (Chiny) – moneta emitowana przez chińską mennicę od 1982 roku, której rewers przedstawia pandy o różnych wizerunkach każdego roku. Awers zawiera natomiast Świątynię Nieba. Dostępna w nominałach: 1/20 uncji trojańskiej, 1/10 uncji trojańskiej, 1/4 uncji trojańskiej, 1/2 uncji trojańskiej, 1 uncja trojańska.

Zobacz monetę Chińska Panda w naszym sklepie internetowym.

Jak sprawdzić autentyczność monety bulionowej?

Skuteczne metody sprawdzania autentyczności monety to analiza wagi, rozmiaru, jakości wykonania oraz wyglądu. Oryginalne monety i sztabki posiadają certyfikat autentyczności. Jeśli znajdziesz monetę w cenie niższej niż rynkowa, to dokładnie zbadaj przyczynę takiej sytuacji. Unikaj zakupu od niepewnych, nieautoryzowanych sprzedawców. Nie zalecamy kupowania monet inwestycyjnych w lombardach, komisach lub na serwisach aukcyjnych, ponieważ takie miejsca nie gwarantują autentyczności i legalności monet.

Monety bulionowe w stanie menniczym są dostępne na polskim rynku od autoryzowanych sprzedawców specjalizujących się w numizmatyce i inwestycjach w złoto. Można je również zakupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego (jednak oferta może być ograniczona).

Moneta bulionowa czy sztabka złota?

Inwestowanie w popularne monety bulionowe zwiększa szansę na ich późniejszą odsprzedaż. Takie monety te są rozpoznawalne na całym świecie i mogą być sprzedawane w miejscach skupujących złoto inwestycyjne, takich jak banki, instytucje finansowe, dystrybutorzy złota, indywidualni inwestorzy i jubilerzy.

W porównaniu do sztabek złota, monety bulionowe są bardziej praktyczne w przechowywaniu. Monety bulionowe często też posiadają dodatkową wartość numizmatyczną, co oznacza, że ich cena może być wyższa od ceny czystego metalu ważonego w odpowiednim kruszcu.

Sprzedaż monet kolekcjonerskich może być trudniejsza od sprzedaży sztabki złota, ponieważ istnieje mniej instytucji i firm, które skupują takie monety z uwzględnieniem ich wartości kolekcjonerskiej (zajmują się tym m.in. sklepy numizmatyczne, giełdy numizmatyczne, indywidualni kolekcjonerzy). Monety za to łatwiej jest zweryfikować pod kątem autentyczności niż złote sztabki, które najczęściej są zapakowane w opakowanie ochronne zwane CertiPack. Podsumowując, inwestowanie w monety bulionowe to nie tylko dobry pomysł na lokowanie środków finansowych, ale też ciekawe hobby. Kolekcjonowanie monet bulionowych pozwala poznanie historii poszczególnych monet, wytwórni i obserwowanie zależności panujących na rynku metali szlachetnych. Warto jednak pamiętać, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić autentyczność monety i kupować je tylko od zaufanych sprzedawców.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/jak-wybrac-monete-bulionowa-do-inwestycji/