Okna skrzynkowe znów popularne

okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe kojarzymy zwłaszcza z zabytkowymi budynkami. Nierzadko spotkać je można w starych gmachach, starych chałupach lub pałacach. Dziś są one wytwarzane w szczególności z myślą o montażu w tego rodzaju, bo użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz chętniej montowane są również we współczesnych obiektach. Szczególnie, iż obecne wersje są równie funkcjonalne, co okna wykonane starymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często podzielone są na czworo części – te górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i dawniej służyły do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach wzniesionych przed laty – chociażby domach z czerwonej cegły.

Okna skrzynkowe – drewno

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne rodzaje, muszą być wykonane z właściwego drewna. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę czy modrzew, ale ostatnimi czasy ich producenci stosują także gatunki egzotyczne. Drewna takie jak m. in. meranti okazują się wszak znacznie bardziej odporne na działanie deszczu, powietrza i skrajnych mrozów.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]