Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Sprawdź, gdzie zamówić motoreduktor walcowy, wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy składający się głównie z silnika i przekładni. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktory wybierzesz bez przeszkód z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w licznych użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, wobec tego zawsze pojawia się pewna różnica między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasami miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych układów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń, a także do krótkotrwałego albo długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wykorzystanie oraz rodzaje motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC i szeregowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak wertykulatory, kolejki w parku rozrywki, linie produkcyjne i dachy ruchome. Ogromne spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, że ilość realnych zestawów, które teraz oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]