Aktualny kurs dolara znajdziesz w kantorach online

Szukasz informacji o aktualnym kursie dolara? Dobrze trafiłeś!

Jeszcze czterdzieści lat temu każdy pragnął posiadać przynajmniej parę dolarów, żeby pójść po sprawunki do Pewexu. Natomiast w latach 90-tych posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie było wyznacznikiem powodzenia w życiu zawodowym. Współcześnie pokaźna grupa Polaków robi codziennie zakupy płacąc dolarami, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji i dostępności internacjonalnej wysyłki zamówień z najpopularniejszych globalnych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wywołuje już sentymentu, a kupić go da się również bez wychodzenia z domu, bo od kilku lat w naszym kraju działają kantory online, w których można wymienić tę walutę po kursie częstokroć korzystniejszym niż w bankach.

Dolar amerykański – informacje, które mogą zadziwić

Nazwa „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech bite z 1 oz srebra. I naprawdę początkowo środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w pierwszych latach miały ogromną grupę przeciwników, wprowadzono do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku remedium na problemy z brakiem monet. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z kompozycji włókien lnu oraz bawełny z domieszką paru innych składników, będących utajnione. Nie oznacza to jednak, iż amerykańskie banknoty są bardziej wytrzymałe – zbadano, że niskie nominały funkcjonują w obiegu maksymalnie do 4-5 lat, z kolei banknoty o wartości 100$ – do 18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a uformowany z nich surowiec jest oddawany podmiotom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu ok. 30 lat, lecz są one również na ogół gubione, a częstokroć po prostu wyrzucane. Analizy podają, iż tak dzieje się rokrocznie z przeszło 62 mln $ w bilonie.

W jaki sposób znaleźć aktualny kurs dolara?

Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie ma co zaprzeczać, że gdy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który w dwa dziesięciolecia temu był najsilniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku sukcesywnie tracił swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara w dalszym ciągu jest pokaźny wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego wartość między innymi na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. W dodatku, można tam sprawdzić historyczne dane dotyczące kursu dolara, jak również skonfrontować jego cenę z bieżącymi kursami najpopularniejszych walut.