Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Tu uzyskasz szczegółowe wiadomości na temat systemu bankowego SWIFT.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów efektywnego działania bankowości światowej.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są także różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz masa innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]