Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Zamów monety bulionowe.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z kilku różnych metod: nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Inną strategią jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w postaci sztabek, lecz również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w ograniczonym nakładzie

Monety ze złota kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich pod wieloma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie środków finansowych, dlatego też ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, zatem ich rewers czy awers niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie rokiem wybicia. Istotne jest to, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość określa próba i waga użytego do ich bicia metalu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jednakże emitenci wypuszczają też monety o nominale 1/10 czy 1/2 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe bite są na ogół ze złota najwyższej próby (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety i – co za tym idzie – zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane powiadamia o wadze czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wymienione powyżej Krugerrandy, Kangura czy Filharmoników Wiedeńskich.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]