Badania psychologiczne kierowców – przebieg testów

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach psychologicznych kierowców Kęty? Wejdź na http://www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują zdolność koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Najpierw kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]