Czym są badania psychologiczne kierowców?

Badania kierowców Bielsko Biała - dalsze informacje o tych usługach odnajdziesz w tym miejscu.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]