Hydroizolacja których elementów obiektów budowlanych jest konieczna

W toku budowy dowolnego obiektu, bez względu na to czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do źle albo w ogóle niezabezpieczonych ścian osłabi ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które fragmenty budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą przede wszystkim fundamenty, balkony, piwnice, dachy i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wodą i jakiej techniki należy użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, zlecić doświadczonej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze ekspertami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy węży iniekcyjnych. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.