Okna zabytkowe – jak je remontować?

Zamów okna zabytkowe na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zwykle wyglądają dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w znacznym stopniu wpływa także metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są też otwierane od góry, a to powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który ma mnóstwo plusów, ale potrzebuje regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga najwyższych umiejętności – taki typ okna cechuje się bowiem użyciem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]