Blizny rogówki – jak powstają i czy istnieje metoda ich likwidacji?

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących likwidacji blizn rogówkowych? Skieruj się na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/

Oko jest delikatnym elementem ciała i łatwo może zostać uszkodzone. Na skutek różnych urazów mechanicznych czy zapaleń na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście zlikwidować, dzięki laserowej korekcji wzroku.

Czego następstwem mogą być blizny na rogówce?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa oka, która je chroni, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także bardzo elastyczna i choć zwykle niewielkie jej otarcia goją się samoistnie, w szeregu przypadków powstają zbliznowacenia, także na skutek naszej nieostrożności. Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych? Mogą być one przeważnie konsekwencją urazów mechanicznych jak zadrapania, oparzenia czy skaleczenia, rozmaitych chorób (np. półpaśca) albo dostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny rogówkowe mogą wytworzyć się też na skutek niedbałego zakładania soczewek kontaktowych. Poza zauważalnym pogorszeniem się wzroku, o występowaniu blizn rogówki świadczy wiele innych symptomów, takich jak m.in. uczucie drapania gałki ocznej, nieustanne łzawienie czy przekrwienie oczu, zatem jeśli ich doświadczasz warto niezwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. Podczas drobiazgowego badania określi on wielkość, głębokość oraz pozycję blizn, jak również doradzi w obszarze metodzie ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn rogówkowych

Najbardziej rozpowszechnioną dzisiaj procedurą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, przeprowadzany w większości klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres paru tygodni należy nie nadwyrężać oka, słuchać się precyzyjnie poleceń lekarza i systematycznie pojawiać się na kontroli w określonym czasie.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]