Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Tu odnajdziesz szczegółowe wiadomości na temat korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która bardzo ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem innych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak zatem winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w 30. roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak ma dużo receptorów bólu. W okolicy 30. roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która prawdopodobnie robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, niekiedy występuje też widzenie podwójne. Choroba ta nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie wada jest niwelowana przy pomocy soczewek kontaktowych bądź okularów, z czasem jednak potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – skuteczne zabiegi

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą rozmaitych zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności albo krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem likwiduje wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]