Ortokorekcja – na czym polega i kiedy się ja stosuje?

Poszerz swoje wiadomości o ortokorekcji.

Czy noszenie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Okazuje się, iż przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się zbędne, gdy postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja, czyli alternatywa dla laserowego leczenia krótkowzroczności

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm są uciążliwe i potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Można je usunąć z pomocą lasera, jednak duży odsetek osób nie decyduje się na zabieg tego rodzaju ze względów finansowych albo po prostu z lęku przed laserem. Nie oznacza to natomiast, że są one na zawsze skazane na zakładanie okularów i doświadczanie sukcesywnego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zahamować jej rozwój stosując ortokorekcję – niechirurgiczną, bezpieczną, a – przede wszystkim – skuteczną metodę polegającą na modelowaniu krzywizny rogówki w czasie snu. Jak to możliwe? Kiedy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, modelując jej krzywiznę przez stosowne jej spłaszczenie i tym samym niwelują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest odczuwalny nierzadko nawet po pierwszej nocy od ich pierwszego zastosowania. Należy jednak podkreślić, że rezultat nie jest permanentny jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy codziennym korzystaniu z ortosoczewek i, rzecz jasna, ścisłym przestrzeganiu instrukcji lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym przypadku mogą wystąpić powikłania. Poprawa kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalna – po rezygnacji z zakładania szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swego pierwotnego kształtu.

Jak duża wada wzroku wyklucza możliwość zastosowania z ortosoczewek?

Krótkowzroczność to wada, której doświadczają ludzie w różnym wieku, również kilkulatkowie. Dobrą wiadomością jest zatem to, że z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu za dnia mogą cieszyć się niczym nieograniczoną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednakże wiedzieć, że korzystanie z soczewek ortokorekcyjnych jest niemożliwe przy miopii głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, z tej przyczyny soczewki używane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po sporządzeniu topografii rogówki i wnikliwym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to np. blizny na rogówce i infekcja oka.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]