Co to jest kantar? Rozmiary, rodzaje, zastosowanie

Kup kantar dla konia na horse-trade.pl.

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska pozwalającego na kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do zarysu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego zadrapań. Jak więc wybrać właściwy kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach dostępne są przeróżne typy kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, określane również halterami, są polecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad koniem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie wyższy komfort dają kantary podszywane – przykładowo sztucznym bądź naturalnym futrem, które można ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar wspaniale zapobiega tworzeniu się obtarć, a przy tym pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów albo tresury.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i pasują między innymi do hanowerów, koni huculskich, półkrwi arabskiej oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie belgijskie).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]