Historia pierścionków zaręczynowych

pierścionki zaręczynowe kraków

Kiedy spotkasz kobietę, z którą postanowisz spędzić całe życie, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Najpierw jednakże następuje ta wymarzony przez wiele pań moment – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowe – symbol wieczności

Obdarowanie ukochanej pierścionkiem to nader stary zwyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają formę okręgu, który reprezentuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, iż od tego palca biegnie “vena amoris”, a więc żyła prowadząca wprost do serca. Powszechnie uważa się, że to Grecy przywieźli na Stary Kontynent obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie wykonywano je z konopi, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścionkami ze złota czy srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężowie chcieli zademonstrować swoją całkowitą ufność do partnerki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, platyną i złotem, tymczasem materiały te faktycznie powszechnie stosuje się do ich tworzenia dopiero od kilku stuleci, natomiast znamienny wzrost ich powodzenia można spostrzec w XX w.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście pożądana biżuteria zaręczynowa to pierścionek z platyny z pokaźnym diamentem, jednak możliwości dowolnego łączenia różnych kamieni i metali są ogromne. Poza diamentami stosuje się tanzanit, rubin czy szmaragd. Niektórzy wybierają mniej kosztowne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednakże wciąż na rynku dominują pierścionki wytworzone z platyny i różnych rodzajów złota (białego, żółtego i różowego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było pogląd, że mężczyzna powinien zapłacić na niego co najmniej dwumiesięczną wypłatę. Koszt pierścionka zależny jest od kilku elementów: liczby karatów, designu, materiału czy użytego kamienia, zatem każdy znajdzie piękny, oryginalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i uczucia, więc jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Liczy się to, czy przypadnie do gustu naszej wybrance.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]