Kiszone ogórki to zdrowie i wyjątkowy smak w jednym

Jeśli chcesz zamówić ogórki kwaszone, odwiedź tę stronę.

W sałatce warzywnej, na kanapce, w zupie czy w formie surówki do drugiego dania – ogórki kwaszone w polskiej kuchni podajemy częściej aniżeli chcielibyśmy przyznać. Nie powinno to dziwić, bowiem kiszonki są zarówno pyszne, jak i zdrowe.

Jak wzbogacić smak kwaszonych ogórków

Kiszone ogórki to warzywa, które wystawiono na działanie procesu fermentacji. Ich przyrządzanie jest bardzo proste. Używa się do tego dużych glinianych garnków bądź drewnianych beczułek, w których surowe ogórki zalewa się solanką. Później pozostawia się je na co najmniej dwa tygodnie w chłodzie, aż fermentacja mlekowa zakonserwuje warzywa. Miłośnicy mniej kwaśnych kiszonek mogą skonsumować kwaszonkę już po kilku dniach – ogórki tego rodzaju to ogórki „małosolne”. W najprostszym przepisie do zalewy wraz z ogórkami wrzuca się ząbki czosnku oraz koper, aczkolwiek smak kwaszonych ogórków można wzbogacić też innymi przyprawami, m.in. liśćmi czarnej porzeczki, ziarnami gorczycy lub cząstkami marchwi. Oczywiście nie wszyscy mają czas ani wystarczająco miejsca w kuchni, aby na własną rękę zrobić takie kwaszonki. Nie każdy dysponuje też piwnicą lub spiżarką, w której może chować przetwory w większych ilościach. Nie znaczy to jednakże, iż musimy odmówić sobie spożywania kiszonych ogórków – w dowolnym momencie możemy kupić je w markecie na wagę lub w niewielkich opakowaniach, a więc w pojemnikach z uchem czy w woreczkach z folii, które bez trudu zmieszczą się w lodówce.

Jakie witaminy i składniki odżywcze znajdują się w ogórkach kiszonych?

Od stuleci znane jest przekonanie, iż sfermentowane warzywa dobrze oddziaływają na nasz układ pokarmowy. I tak jest faktycznie, gdyż razem z kiszonkami spożywamy pożyteczne bakterie, które pozytywnie oddziałują na florę jelit oraz obniżają ich pH, wspierając w konsekwencji proces trawienia. Jednak na tym nie koniec! Kiszone ogórki nie są kaloryczne (to ledwie 12 kcal na 100 g), a zarazem zawierają między innymi witaminy z grupy B, witaminę E, C i A, a także wiele minerałów niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu, jak wapń, magnez, żelazo, mangan czy fosfor. A co z sokiem z ogórków kwaszonych? O ile uwielbiamy cierpkie smaki, nie warto wyrzucać go po spożyciu kiszonek. Lepiej go wypić lub użyć do zupy ogórkowej, gdyż w czasie kwaszenia składniki odżywcze przedostają się po części do zalewy. Należy jednakże zaznaczyć, na kwaszonki muszą uważać osoby borykające się z nadciśnieniem – w kiszonkach może znajdować się bowiem znaczna ilość soli.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]