Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Jeśli chcesz zamówić łańcuchy śniegowe, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]