Młode pokolenie czytelników ma własny gatunek literatury – o książkach młodzieżowych

książki dla nastolatków, książki dla młodzieży

Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz rzadszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę w telewizorze, w telefonie lub na komputerze, a po książkę zazwyczaj sięga wtedy, gdy jest to zadana lektura szkolna. I też przez przymus poznawania klasycznych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla zabawy staje się dalekim konceptem.

Literatura dla nastolatków – historie dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Licealiści nie są skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają kwestie i opowiadają historie interesujące dla młodego pokolenia czytelników. Ten typ literatury dostał nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka tworzona dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi groza, fantasy czy historie obyczajowe. Jednakże cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wprost do generalnych doświadczeń nastolatków. Historie te piszą zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami, pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni czy znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pozwala młodzieży poczuć, że inni też borykają się podobnymi życiowymi zawirowaniami w czasie dorastania.

Czemu warto zachęcać Lektura literatury młodzieżowej z czasem daje korzyści

Polecamy proponować nastolatkom interesującą je literaturę, dlatego że rozwinięcie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z biegiem lat daje multum korzyści. Dziecko, które dużo czyta operuje szerszym słownictwem i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co bezsprzecznie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz odkrywanie problemów innych ludzi w tym samym wieku to także metoda na dokładniejsze poznanie siebie, własnych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni szydzić pasji dziecka. Jeżeli więc nastolatek częściej sięga po książki o kosmitach bądź wilkołakach nie mówcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!

Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa