Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Kup obrączki Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże nowożeńców na zawsze, a symbolem ich lojalności, uczucia i zaangażowania są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze wkładali obrączki

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Mało osób wie jednakże, że mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. Już wcześniej bywały przypadki, że wkładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Meksyku czy na Słowenii, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz poszukują obrączek wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, imię małżonka lub cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowanym designem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z przeróżnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) uosabiające siłę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są oznaką ufności wobec małżonka. Owszem, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu przeważnie nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla młodej pary cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]