Odzież na motor – co jest niezbędne każdemu motocykliście?

Więcej o odzieży motocyklowej.

Od zarania motoryzacji wiadomo, iż poruszanie się na motocyklu nie należy do najbezpieczniejszych aktywności. W czasie potencjalnego kolizji prowadzącego motocykl nie zabezpieczają pasy i w pełni przyjmuje on na siebie intensywność uderzenia. Skutkiem tego tak ważne dla każdego motocyklisty jest posiadanie stosownej odzieży zaprojektowanej z myślą o jeździe tego rodzaju. Odzież na motor nie tylko ogranicza ewentualne urazy prowadzącego, ale również ochrania go przed opadami, wiatrem i promieniami słonecznymi, co podnosi wygodę jazdy.

Najważniejsze ubranie na motor – co przede wszystkim trzeba posiadać?

Kompletując odzież na motor na początku należy wyposażyć się w kask, bowiem zgodnie z kodeksem drogowym jego posiadanie jest obligatoryjne, bez względu na to czy mkniemy ścigaczem po autostradzie, czy jedziemy powolutku na skuterze. Jest to także kluczowy element zabezpieczenia kierowcy jednośladu, osłaniający czaszkę przed uszkodzeniami mogącymi mieć poważne następstwa dla jego zdrowia, a często i życia.

Do osłony innych części ciała w czasie jazdy jest dużo opcji. Entuzjasta motorów może skompletować swój ubiór sięgając po odpowiednią spodnie oraz kurtkę przeznaczone z myślą o jeździe na motocyklu lub zdecydować się na kombinezon. W sklepach motorowych do wyboru mamy odzież skórzaną oraz tekstylną. Wiadomo, skóra jest niezwykle odpornym na uszkodzenia materiałem, co nie znaczy, że ubrania na motor wykonane z tekstyliów chroni słabiej – wykorzystuje się w nich materiały o ogromnej odporności na tarcie oraz wysoką temperaturę. Te elementy garderoby motocyklisty posiadają odpowiednie wzmocnienia ochraniające barki, kolana oraz łokcie, które podczas wypadku są wyjątkowo wystawione na otarcia.

Plecaki, rękawice oraz inne akcesoria

Innymi ważnymi elementami odzieży motocyklowej są buty oraz rękawice. Rękawice w trakcie wypadku zabezpieczają dłonie przed poważnymi urazami, ponieważ to nimi instynktownie zasłaniamy resztę ciała wysuwając je na wprost, przez co narażamy je na złamania i bolesne otarcia skóry. Należy zatem kupić rękawice ze dodatkowymi modułami osłaniającymi kostki oraz wewnętrzną powierzchnię dłoni. Dobre buty na motocykl poza tym, że osłaniają delikatne kości śródstopia, gwarantują też większą przyczepność, a w związku z tym dokładniejszą kontrolę nad ciężką maszyną.

W jakie inne dodatki do odzieży na motocykl wypada posiadać? To z pewnością plecaki, kołnierze, gogle jeżeli używamy kask crossowy, a także posiłkowe ochraniacze, zbroje bądź slidery.

Adres firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]