Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

orynnowanie dachu, rynny metalowe

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak montaż rynien. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów się składa?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – co wybrać?

W asortymencie dystrybutorów znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się zatem skonsultować ze specjalistą.

Adres firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08